do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
 1. Kasy Fiskalne
 2. Drukarki Fiskalne
 3. Drukarki Niefiskalne
 4. Terminale Płatnicze Rok za darmo!
 5. Wagi
 6. Terminale POS
 7. Oprogramowanie
 8. Czytniki kodów kreskowych
 9. Szuflady kasowe
 10. Metkownice
 11. Kolektory Danych
 12. Blog


Firma Informatyczna PIM s.c.

os. Piastów 65/U8A
31-625 Kraków
Dzielnica: Nowa Huta

kom. 507 063 698
kom. 607 707 152
tel. 12 292 24 82

e-mail: kp@pim.krakow.pl
e-mail: ko@pim.krakow.pl
strona www: www.pim.krakow.pl
e-sklep: www.FiskalLine.pl

Serwis

Serwisujemy kasy fiskalne i urządzenia z dojazdem do klienta na terenie wszyskich dzielnic Krakowa: Podgórze, Bieżanów-Prokocim, Łagiewniki, Dębniki, Zwierzyniec, Bronowice, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Krowodrza, Grzegórzki, Czyżyny.

A także na terenie okolicznych miejscowości: Wieliczka, Zielonki, Zabierzów, Liszki, Skawina, Mogilany, Niepołomice, Gdów, Biskupice, Kłaj.

Program fiskalny Insert

Terminale płatnicze

Poradnik fiskalny


Novitus Nano E

Posnet Thermal HD

Subiekt GT Urządzenia według działalności

Jednolity plik kontrolny - co warto o nim wiedzieć?
Jednolity plik kontrolny - co warto o nim wiedzieć?

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Pod względem formalnym Jednolity Plik Kontrolny jest polskim odpowiednikiem funkcjonującego na świecie formatu SAF-T (z ang. Standard Audit File-Tax), czyli bazy danych dotyczących operacji gospodarczych dokonanych przez konkretnego przedsiębiorcę w danym okresie. Co istotne, JPK posiada określony układ i format, dzięki czemu możliwe jest łatwe przetwarzanie w systemach informatycznych wykorzystywanych przez organy podatkowe. Część danych zgromadzonych w ramach JPK przedsiębiorcy muszą co miesiąc przekazywać drogą elektroniczną do Ministerstwa Finansów, natomiast pozostałe dane księgowe należy przechowywać i udostępniać właściwemu urzędowi skarbowemu, jeśli ten wysunie takie żądanie.

Co zawiera JPK?

Podstawową strukturą w obrębie JPK jest plik JPK_VAT, którego comiesięczne przekazywanie jest obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców. Plik ten zawiera komplet danych dotyczących wszystkich transakcji zakupu oraz sprzedaży w danym okresie, przy czym należy pamiętać, iż dane te obejmują nie tylko kwoty transakcji oraz nazwy kontrahentów. Dodatkowo przekazywane są również:

 • szczegółowe dane poszczególnych kontrahentów,

 • daty wystawienia oraz otrzymania dokumentów,

 • daty dokonania zakupu i/lub sprzedaży,

 • szczegółowy cel oraz przedmiot każdej transakcji,

 • wyszczególnienie obowiązującej stawki podatkowej,

 • informacje dotyczące odwrotnego obciążenia (jeśli mają zastosowanie),

 • dokładne dane co do zawieranych transakcji wewnątrzwspólnotowych, a także o imporcie i eksporcie,

 • dane odnoszące się do powstania obowiązku podatkowego.

Poza wspomnianą powyżej strukturą JPK_VAT wyróżnia się także inne, dodatkowe struktury w obrębie JPK. Należą do nich:

 • JPK-PKPIR - podatkowa księga przychodów i rozchodów. Obowiązek jej prowadzenia mają wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgę przychodów i rozchodów w wersji elektronicznej, przy czym od 1 lipca 2018 r. będą musieli to robić tylko podatnicy stosujący skalę podatkową albo podatek liniowy;

 • JPK_FA - faktury. Obejmuje wyłącznie faktury sprzedaży definiowane tak, jak w Ustawie o VAT. Co ważne, w ramach tej struktury należy wykazywać wszystkie dokumenty mogące być uznane za fakturę, nawet jeśli w nazwie danego dokumentu nie pojawia się termin "faktura". Od 1 lipca 2018 obowiązek prowadzenia rejestru faktur będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców - obecnie muszą to robić jedynie duże firmy;

 • JPK_EWP - ewidencja przychodów. Obowiązek prowadzenia tej struktury dotyczy wszystkich podmiotów zobligowanych do prowadzenia ewidencji przychodów, co w praktyce oznacza każdy podmiot stosujący opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Co ważne, na chwilę obecną obowiązek prowadzenia JPK_EW dotyczy dużych przedsiębiorstw spełniających kryteria, natomiast od 1 lipca 2018 będą musieli to robić wszyscy przedsiębiorcy;

 • JPK_MAG - magazyn. Obecnie struktura ta obejmuje dokumenty magazynowe dotyczące ruchu towarów i materiałów w magazynie każdego dużego przedsiębiorstwa prowadzącego gospodarkę magazynową przy zastosowaniu programów komputerowych. Dotyczy to również wszystkich przedsiębiorców, którzy nie są zobowiązani przepisami do prowadzenia tego rodzaju gospodarki, ale to robią. Od 1 lipca 2018 roku obowiązek prowadzenia tej struktury będzie dotyczył każdego przedsiębiorstwa niezależnie od jego wielkości, o ile będzie spełniać kryteria;

 • JPK-KR - księgi rachunkowe. Struktura ta obejmuje wszelkie dane z ksiąg rachunkowych, a w szczególności zestawienia obrotów i sald, zapisów na kontach księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych i dziennika księgi głównej. Co istotne, tej struktury nie muszą prowadzić przedsiębiorcy, którzy prowadzą uproszczoną księgowość przy pomocy programów komputerowych;

 • JPK_WB - wyciąg bankowy. W obrębie tej struktury znajdują się informacje dotyczące początkowych oraz końcowych sald na rachunkach firmowych, a także dane szczegółowe co do każdej transakcji. Co istotne, ustawodawca nie doprecyzował przekazywania tych informacji przez podmioty, które korzystają z kont prywatnych do celów firmowych (najczęściej robią to osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą). Oznacza to, że dane tego typu nie powinny być wymagane z uwagi na fakt ujęcia na wyciągu także transakcji prywatnych, które nie powinny być kontrolowane. Możliwe jest również, że podmioty wykorzystujące w ten sposób konta prywatne będą musiały filtrować informacje i przekazywać do organów kontrolnych tylko dane dotyczące transakcji dokonywanych przez firmę.

Kto musi składać JPK?

Co do zasady plik JPK_VAT muszą składać wszyscy przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek ten dotyczy przedsiębiorstw każdej wielkości. Dla pozostałych struktur JPK obowiązek ich wysyłania pojawia się jedynie na żądanie organu podatkowego i musi zostać dokonany w terminie wskazanym w wezwaniu, przy czym nie może on być krótszy niż 3 dni od daty doręczenia wezwania. Co istotne, dane mogą zostać przekazane do organu podatkowego na wybranym nośniku danych.

Jednolity Plik Kontrolny - ułatwienie czy utrudnienie?

Z perspektywy przedsiębiorców wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego jest korzystne, ponieważ w istotny sposób zmniejsza liczbę koniecznych do wygenerowania dokumentów finansowych w postaci fizycznej. Dodatkową korzyścią jest usprawnienie procesu przeprowadzania kontroli podatkowej w przedsiębiorstwach - dokumenty w formie elektronicznej, które posiadają konkretny format i strukturę wewnętrzną zgodną z zaleceniami organów podatkowych, można szybciej przeanalizować i wykryć w nich ewentualne nieprawidłowości.

Jedynym realnym utrudnieniem, o którym można mówić w kontekście konieczności prowadzenia JPK, jest znaczące ograniczenie możliwości dokonywania oszustw podatkowych przez polskich przedsiębiorców (np. poprzez wystawianie pustych faktur). Trudno jednak traktować ten fakt jako rzeczywiste utrudnienie funkcjonowania firm w Polsce - uszczelnienie systemu podatkowego w dłuższej perspektywie czasowej jest korzystne zarówno dla gospodarki, jak i samych podmiotów gospodarczych.

Ostatnio na blogu
Zawieszenie działalności: co z przeglądem kasy fskalnej?

Przedsiębiorcy przysługuje prawo do zawieszenia działalność gospodarczej - w dowolnym momencie i bez względu na przyczynę. Z możliwości tej chętnie korzystają właściciele firm borykający się z trudnościami finansowymi czy też prowadzący działalność sezonową. Czy podlegają oni zwolnieniu z ustawowego przeglądu kasy fiskalnej? Jakie są ich obowiązki w tym zakresie po wznowieniu działalności? Jak często powinni dokonywać przeglądu kasy? Ile przyjdzie im zapłacić za serwis? Wyjaśniamy!

Podatek VAT w gastronomii: czy to się opłaca?

Rozpoczynając działalność gastronomiczną, tak jak w przypadku każdego innego biznesu, musisz wybrać formę opodatkowania, czyli zdecydować, jak będziesz się rozliczać z podatku dochodowego. Kolejna decyzja dotyczy podatku VAT. Możesz skorzystać ze zwolnienia podmiotowego albo zarejestrować się na potrzeby VAT. Które rozwiązanie jest lepsze? Czy VAT w gastronomii się opłaca?

Przegląd kas fiskalnych co ma do wyboru przedsiębiorca w 2019 roku

Przepisy prawa, a konkretnie ustawa o podatku od towarów i usług, wymagają od wielu przedsiębiorców rejestracji sprzedaży z wykorzystaniem kas fiskalnych. Zasady te dotyczą przede wszystkim firm, które prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kas fiskalnych, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą dobrać urządzenie optymalnie dopasowane do potrzeb prowadzonej działalności. W tym artykule znajduje się przegląd kas fiskalnych - różne modele dla wielu rodzajów działalności. Zapraszamy do lektury. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl