Czytnik kodów i kolektor danych to urządzenia powszechnie wykorzystywane w handlu do odczytywania kodów kresowych znajdujących się na produktach. Choć bywają ze sobą mylone, to warto wiedzieć, że oba urządzenia nie są ze sobą tożsame. Czym się od siebie różnią? O tym w artykule!
Czytnik kodów kreskowych - jak działa?
Czytnik kodów kreskowych, nazywany też skanerem, to urządzenie, które pozwala na bezbłędne odczytanie, zdekodowanie i przesłanie informacji, jakie zaszyfrowane są w kodzie kreskowym. Zasada działania urządzania jest prosta - czytnik emituje wiązkę światła przy pomocy diody laserowej lub diody LED, następnie padająca wiązka odbijana jest przed kod kreskowy zbudowany z pionowych kresek, jakie oddzielają kontrastowe pola. Czytnik zamienia światło odbite od kodu kreskowego na elektroniczny sygnał, rozumiany dla kasy lub komputera. Większość czytników kodów kreskowych wyposażona jest w interfejs komunikacyjny USB, który gwarantuje sprawne połączenie urządzenia z komputerem lub kasą fiskalną.
Skanery kodów kreskowych to szeroka gama produktów, jakie można podzielić z uwagi na kilka kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest sposób komunikacji - tu wyróżnimy skanery stacjonarne, podłączane do komputera za pomocą kabla i skanery bezprzewodowe wyposażone w bluetooth. Z uwagi na rodzaj odczytywanych kodów, dostępne są skanery czytające kody jednowymiarowe (1D) oraz skanery czytające kody dwuwymiarowe (2D). Na rodzaj skanera wpływa również sposób odczytywania kodu - w tej kategorii znajdziemy przede wszystkim skanery diodowe z odczytującymi kod diodami LED oraz skanery laserowe z wiązką lasera.
Kolektor danych - jak działa?
Kolektor danych, zamiennie nazywany inwentaryzatorem, to przenośny terminal magazynowy, który podobnie jak tradycyjny skaner, wyposażony jest w czytnik kodów kreskowych. Oprócz niego, urządzenie to, działające w oparciu o system operacyjnym Android lub Windows, posiada również klawiaturę, wbudowaną pamięć i zwykle dotykowy wyświetlacz LCD. Kieszonkowy skaner pozwala na wprowadzanie, przechowywanie i przesyłanie do komputera danych zapisanych w formacie .csv. Informacje wprowadzane są do urządzenia za pomocą wbudowanego czytnika kodów kreskowych lub klawiatury - dotykowej lub alfanumerycznej fizycznej.
Kolektor danych PDA CL7202G1
Lekkie i niewielkie urządzenie przeznaczone jest do pracy w trybie offline, co w połączeniu z jego mobilnością umożliwia wygodne odczytywanie kodów z dowolnego miejsca j bez ryzyka utraty danych. By przesłać zgromadzone dane, wystarczy połączyć kolektor z komputerem poprzez kabel USB bądź wykorzystując WIFI lub bluetooth. Zebrane w ten sposób informacje można swobodnie analizować w programach takich jak Excel czy OpenOffice Calc.
Czytnik kodów a kolektor danych - różnice
Podstawowa różnica między czytnikiem kodów a kolektorem danych wynika z funkcji, jakie pełnią i możliwości, które oferują. Czytnik kodów kresowych wyłącznie odczytuje i przesyła informacje w czasie rzeczywistym. To różni go od kolektora danych, który jak wskazuje sama nazwa, przede wszystkim owe dane gromadzi. Jest przy tym w pełni niezależny od infrastruktury sieciowej. To sprawia, że znajduje powszechne zastosowanie w procesach dystrybucji i przechowywania towarów. Świetnie sprawdza się podczas sprawdzania cen produktów, monitorowania stanów magazynowych, wprowadzania zamówień czy też wydawania towarów.
Ręczny czytnik kodów kreskowych Birch BD 388 II
Urządzenie do zbierania danych będzie niezwykle pomocne również podczas inwentaryzacji, ponieważ usprawni kontrolę cen towarów. Dodatkowo, wielofunkcyjny kolektor danych może zostać wyposażony w inne moduły, których brak w przypadku tradycyjnych czytników kodów. Skaner pozbawiony jest też wyświetlacza i specjalistycznego oprogramowania obecnego w terminalach mobilnych, które mimo rozbudowanej funkcjonalności pozostają intuicyjne w obsłudze.
Przydatne urządzenia sklepowe - podsumowanie
Czytnik kodów kreskowych oraz kolektor danych, bez względu na różniące oba urządzenia cechy, stanowią ważny element sklepowego wyposażenia, które znacznie usprawnia wiele procesów w przedsiębiorstwach. Duży wybór produktów pozwala na wybór rozwiązania idealnego dla danej firmy.