Od połowy 2019 roku na większości przedsiębiorców, którzy oferują sprzedaż towarów i usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom zryczałtowanym, spoczywa obowiązek ewidencji sprzedaży. Wynika on z ustawy o VAT i jest niezbędny w celu obliczania wysokości podatku należnego skarbowi państwa.
O tym, kto musi korzystać z kasy fiskalnej, decydują rozporządzenia. Najnowsze wchodzi w życie z początkiem 2022 roku.
Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych od 2022 roku
Kasy fiskalne nie są nowością, ponieważ ich wprowadzenie do firm czy sklepów miało miejsce wiele lat temu. Początkowo jednak obowiązek posiadania kasy fiskalnej ograniczał się do wybranych branż, a pierwsze urządzenia były wyposażone jedynie w drukarkę do paragonów. Obecnie właściciel firmy usługowej czy sklepu nie tylko ma obowiązek posiadania takiej kasy, ale też musi to być urządzenie online.
Kasy fiskalne tego typu różnią się od stacjonarnych tym, że za pośrednictwem Internetu mogą na bieżąco przesyłać informacje o transakcjach do centralnego Repozytorium Kas. W efekcie nie tylko właściciel nie musi gromadzić kopii paragonów, ale też istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo popełniania oszustwa.
KASA FISKALNA FAREX PRO 300 ONLINE
Ewidencja sprzedaży jest nałożona na przedsiębiorców ustawą o VAT, jednak nie jest to jedyny przepis regulujący kwestie korzystania z kas fiskalnych. Co pewien czas bowiem jest wydawane rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Ostatni taki dokument został wydany 28 grudnia 2018 r. i obowiązywał (z niewielkimi zmianami) do końca 2021 roku. Nowy, 2022 rok oznacza wejście w życie kolejnego rozporządzenia oraz związanych z tym zmian w prawie dotyczącym ewidencji sprzedaży. Jakie to będą zmiany i kogo dotyczą?
Czy limit obrotu ulegnie zmianie?
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie dotyczył (i nadal nie dotyczy) wszystkich przedsiębiorców. Urządzenia fiskalne nie tylko są drogie, ale też wymagają dostępu do dobrego Internetu oraz legalizacji i serwisowania. Dla małego oraz początkującego przedsiębiorcy jest to duże obciążenie. Z tego powodu rozporządzenie uwzględniło różne ulgi, w tym zwolnienie z kas fiskalnych przy spełnieniu określonych warunków.
Jednym z zapisów rozporządzenia z 28 grudnia 2018 r. był limit obrotów, przewidziany dla firm jako próg zwalniający z zakupu i użytkowania kasy fiskalnej. Limit ten wynosił 20 000 zł w roku podatkowym.
Przedsiębiorcy, którzy nie osiągnęli tego progu, nie musieli prowadzić ewidencji w kolejnym roku podatkowym. Ten zapis został utrzymany, a limit będzie obowiązywał w kolejnych dwóch latach (2022-2023). Dla przedsiębiorców jest to dobra wiadomość, zważywszy, że wcześniej limit ten wynosił 40 000 zł. Przed wejściem w życie nowego rozporządzenia wielu właścicieli firm zastanawiało się, czy te wyższe wartości nie zostaną przywrócone.
W tym miejscu warto też wspomnieć, że wymieniony limit obrotów jest szansą na zwolnienie z ewidencji dla nowych przedsiębiorców. Jeśli zakładają oni firmę w branży uprawnionej do zwolnień w połowie roku i wiedzą, że ten próg nie zostanie osiągnięty, mogą odłożyć zakup kosztownej kasy fiskalnej o kilka miesięcy. Gdyby w tym czasie jednak doszło do przekroczenia kwoty obrotów, będą mieć dwa miesiące na spełnienie wymogów.
Co się zmienia w projekcie rozporządzenia?
Chociaż nowy projekt rozporządzenia przez wiele miesięcy budził wątpliwości i obawy przedsiębiorców, zmiany są nieznaczne i dotkną tylko jedną branżę – myjnie samochodowe. To właśnie firmy świadczące takie usługi będzie obowiązywać kasa fiskalna i to bez prawa do ubiegania się o zwolnienie. Nawet przy niskich obrotach rocznych.
Nowe prawo dotyczy zarówno tradycyjnych myjni samochodowych z personelem, jak i właścicieli obiektów samoobsługowych, w których klient korzysta z wyposażenia po wrzuceniu monety czy opłaceniu usługi kartą.
Ponadto do zwolnień nie mają prawa firmy, których przedmiotem działalności jest sprzedaż towarów takich jak:
- gaz płynny;
- części do silników i silniki spalinowe o różnym przeznaczeniu;
- nadwozia do pojazdów silnikowych, kontenery, naczepy, przyczepy oraz części do nich;
- części i akcesoria do pojazdów silnikowych;
- wyroby elektroniczne i optyczne, komputery, sprzęt fotograficzny;
- wyroby z metali szlachetnych;
- nośniki danych cyfrowych i analogowych, również z danymi;
- wyroby tytoniowe i alkoholowe (pow. 1,2%);
- wody toaletowe i perfumy;
- paliwa silnikowe lub domieszki do paliw.
A także firmy, których przedmiotem działalności jest świadczenie usług takich jak:
- przewozy pasażerskie i taksówkowe;
- badania i przeglądy techniczne pojazdów;
- opieka medyczna i stomatologiczna;
- porady prawne;
- doradztwo podatkowe;
- żywienie zbiorowe, w tym catering;
- fryzjerstwo, kosmetyka i kosmetologia;
- kultura i rozrywka oraz rekreacja w ograniczonym zakresie;
- naprawa pojazdów silnikowych oraz motorowerów, opon, ich wymiany i bieżnikowania.
Uzupełnieniem tej listy w 2022 roku są usługi w zakresie mycia i czyszczenia samochodów oraz podobne usługi – także z wykorzystaniem urządzeń obsługiwanych przez klienta, za które dokonuje on płatności w formie gotówkowej lub bezgotówkowej.