Czym są kasy fiskalne online?
Według zapisów zmienionej ustawy Prawo o miarach za kasę fiskalną online uznawane jest takie urządzenie fiskalne, które pozwala przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kasy rejestrującej do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). W praktyce oznacza to, że dane dotyczące każdej przeprowadzanej na danej kasie transakcji będą natychmiast przekazywane do repozytorium i tam przechowywane.
Dzięki takiemu rozwiązaniu Ministerstwo Finansów chce w znaczącym stopniu zwiększyć szczelność sprzedaży konsumenckiej i zapobiec nierejestrowaniu części transakcji, a tym samym zwiększyć wpływy podatkowe do budżetu państwa. Wprowadzenie kas online na szeroką skalę ma również skutkować dużymi ułatwieniami w zakresie przeprowadzania kontroli podatkowych przez urzędników.
Z perspektywy przedsiębiorcy na uwagę zasługuje także fakt, że fiskalizacja nowo zakupionej kasy online jest niezwykle prosta i przebiega w pełni automatycznie – potrzebne jest jedynie połączenie z Internetem. Urządzenie łączy się z Centralnym Repozytorium Kas, po czym od razu staje się w pełni funkcjonalną kasą po fiskalizacji. Po stronie repozytorium ustalane są konkretne okresy, w jakich kasa przesyła dane do CRK, przy czym mogą być one dowolnie modyfikowane bez wiedzy użytkownika danej kasy.
Sprawdź nasze kasy fiskalne online
Dla kogo i kiedy kasa fiskalna online?
Rozporządzenie zmieniające ustawę o VAT precyzyjnie określa, kto i w jakim terminie jest zobowiązany do wymiany posiadanej kasy fiskalnej na kasę online. W pierwszej kolejności, bo już od 1 stycznia 2020 roku, na nowy typ kasy muszą przejść wszyscy przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu LPG do silników spalinowych. W tym samym terminie kasy online mają obowiązek wdrożyć również firmy i przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi w zakresie naprawy pojazdów silnikowych (w tym motorowerów), wymiany opon lub kół dla takich pojazdów, jak też regeneracji, bieżnikowania, naprawy czy zakładania opon.
Drugim ustawowo przewidzianym terminem jest 1 lipca 2020 roku – to data wprowadzenia kas fiskalnych online przez firmy zajmujące się świadczeniem usług związanych z gastronomią i zapewnianiem krótkotrwałego zakwaterowania. Co ważne, dotyczy to także placówek działających sezonowo. Również z dniem 1 lipca 2020 kasy online będą musiały znaleźć się w firmach sprzedających węgiel, brykiet, węgiel brunatny, koks lub inne paliwa wytwarzane z węgla.
Najpóźniej, bo dopiero od 1 stycznia 2021 roku na kasy fiskalne online będą musiały przejść firmy świadczące usługi fryzjerskie, budowlane, prawnicze i kosmetyczne, a także placówki, które świadczą usługi z zakresu lekarskiej i dentystycznej opieki medycznej. Docelowo natomiast Ministerstwo Finansów z dniem 1 stycznia 2023 roku zobowiązuje do przejścia na rozliczenia za pośrednictwem kas online wszystkich pozostałych przedsiębiorców.
Dlaczego kasy online są wprowadzane etapowo?
Wspomniane powyżej etapy, na jakie rozbito wdrażanie kas fiskalnych online, mają na celu ułatwienie polskim przedsiębiorcom przejścia na nowy system rozliczeń. Jednym z istotniejszych powodów jest fakt, że każda firma, która nabyła kasę fiskalną, zakładała dłuższy okres użytkowania każdego takiego urządzenia. Drugą ważną kwestią jest problem homologacji i zezwoleń, uzyskanych przez producentów kas fiskalnych. Homologacje są ważne przez 4 lata od chwili wydania, dlatego Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzanie zmian stopniowo, by mogło się ono odbyć bez strat finansowych zarówno po stronie przedsiębiorców wymieniających kasy, jak i po stronie producentów kas fiskalnych.
Zgodnie z przyjętą polityką w pierwszej kolejności wymianie oraz całkowitej eliminacji z rynku ulegną kasy z papierową kopią zapisu, które są już przestarzałe technologicznie. Z końcem sierpnia 2019 roku kasy tego rodzaju straciły homologację i nie mogą być nigdzie zakupione ani wprowadzane do użytku ani fiskalizowane.
Kasy z elektronicznym zapisem kopii, które na rynku pojawiły się po roku 2008, są homologowane do użytku do 31 grudnia 2022 roku i po tej dacie także będą musiały zostać całkowicie wycofane z użytku w firmach jako przestarzałe.
Zwolnienia i ulgi na zakup kasy fiskalnej online
Zgodnie z przyjętymi założeniami dla polskich przedsiębiorców są przewidziane ulgi w zakresie zakupu kas fiskalnych online – zniżka wynosi 700 zł, choć Ministerstwo Finansów przewiduje możliwość podwyższenia kwoty ulgi, jeśli zajdzie taka konieczność. Ponadto dofinansowanie na zakup kasy fiskalnej dotyczy wyłącznie kas online, co w praktyce oznacza, że wielu przedsiębiorcom opłaci się realizacja obowiązku posiadania kasy fiskalnej już w 2019 roku.
Warto dodać, że firmy i przedsiębiorcy, dla których zakup kasy online nawet ze zniżką okaże się zbyt dużą inwestycją, przewidziana jest niezwykle atrakcyjna pod względem finansowym alternatywa: możliwość korzystania z kasy fiskalnej online w ramach dzierżawy, wynajmu lub leasingu. To rozwiązanie zostało wprowadzone z uwagi na zgłaszane ogromne zapotrzebowanie w tym zakresie.
Wirtualne kasy fiskalne online już niebawem
Ministerstwo Finansów prowadzi również zaawansowane prace nad wprowadzeniem kolejnego nowoczesnego rozwiązania, czyli wirtualnych kas fiskalnych. W założeniu są to kasy, które nie są fizycznie istniejącym urządzeniem, a oprogramowaniem instalowanym na komputerach czy nawet urządzeniach mobilnych. Wprowadzenie takiego rozwiązania w najbliższym czasie w dużym stopniu ułatwiłoby prowadzenie działalności zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorstwom, dla których zakup fizycznej kasy fiskalnej może stanowić duże obciążenie dla firmowego budżetu.
Wdrożenie zaawansowanych technologicznie rozwiązań w rodzaju kas fiskalnych online czy kas wirtualnych oraz paragonów elektronicznych będzie skutkować nie tylko łatwiejszym przejściem z gospodarki tradycyjnej na elektroniczną. Dużą zaletą będzie również znaczące zwiększenie dostępności płatności bezgotówkowych oraz dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym redukcja szarej strefy i strat budżetowych kraju.