do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana


Firma Informatyczna PIM s.c.

os. Piastów 65/U8A
31-625 Kraków
Dzielnica: Nowa Huta

kom. 507 063 698
kom. 607 707 152
tel. 12 292 24 82

e-mail: kp@pim.krakow.pl
e-mail: ko@pim.krakow.pl
strona www: www.pim.krakow.pl
e-sklep: www.FiskalLine.pl

Serwis

Serwisujemy kasy fiskalne i urządzenia z dojazdem do klienta na terenie wszyskich dzielnic Krakowa: Podgórze, Bieżanów-Prokocim, Łagiewniki, Dębniki, Zwierzyniec, Bronowice, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Krowodrza, Grzegórzki, Czyżyny.

A także na terenie okolicznych miejscowości: Wieliczka, Zielonki, Zabierzów, Liszki, Skawina, Mogilany, Niepołomice, Gdów, Biskupice, Kłaj.

Program fiskalny Insert

Terminale płatnicze

Poradnik fiskalny


Novitus Nano E

Posnet Thermal HD

Subiekt GT

Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty - kontrowersyjny przepis w sprawie kas fiskalnych
Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty - kontrowersyjny przepis w sprawie kas fiskalnych

Dalsze próby uszczelniania systemu podatkowego

Uszczelnienie systemu podatkowego to jeden z głównych celów działania obecnych władz, a przede wszystkim Ministerstwa Finansów. Innym celem jednostki jest także poprawa sytuacji budżetu państwa poprzez zwiększania wpływów z podatku VAT. W tym celu rząd wprowadził Jednolity Plik Kontrolny oraz proceduje takie działania, jak zwiększanie kontroli nad przedsiębiorstwami czy zmniejszenie możliwości odliczania podatku VAT od wydatków przeznaczanych na eksploatacje służbowych samochodów. Państwo wdraża również kampanie, które namawiają obywateli do przyjmowania paragonów. Ten typ rachunku generowany jest przez kasy fiskalne, które są jednym z głównych narzędzi Ministerstwa Finansów umożliwiających ewidencję obrotu towarów i usług. Kasa fiskalna to wymóg narzucony przez resort finansowy na zdecydowaną większość polskich przedsiębiorców. Usprawnienie ewidencji mają wspomagać kasy fiskalne online, które niebawem zostaną również wprowadzone do użytku. Te urządzenia bezpośrednio przesyłają dane dotyczące każdej transakcji do Centralnego Repozytorium Kas. Prace nad przepisami nadal trwają. Przepisy fiskalne uszczelniające system podatkowy określają także dowód, który stanowi potwierdzenie wydania towaru lub wykonania usługi, to jest paragon.

Przed zapłatą otrzymasz paragon potwierdzający transakcję

Obowiązek wydania paragonu przez przyjęciem zapłaty to przepis bardzo kontrowersyjny. Stanowi on zaburzenie dotychczasowych praktyk. Paragon fiskalny ma być wydawany przed uregulowaniem płatności, bez względu na sposób zapłaty, to jest czy będzie to płatność gotówką, czy kartą płatniczą. Nowe przepisy fiskalne wiążą się także z koniecznością złożenia oświadczenia przez osoby obsługujące kasy fiskalne. Oświadczenie to dotyczy znajomości przepisów odnoszących się do ewidencjonowania sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej oraz ewentualnych konsekwencji nieprzestrzegania prawa. Wydanie paragonu przed płatnością za towar lub usługę ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego oraz walkę z niedobrymi praktykami niektórych przedsiębiorców, którzy często nie wydają paragonów. Niewydanie paragonu obniża obrót firmy, a co za tym idzie zmniejsza kwotę podatku do rozliczenia. Przepis ten wymierzony jest głównie w praktyki prowadzone w branży gastronomicznej. Wydanie paragonu przed zapłatą to przepis w teorii uzasadniony, jednakże w praktyce może on spowodować spory bałagan w funkcjonowaniu firm.

Kontrowersje związane z nowymi przepisami

Wydawanie paragonu przed zapłatą nie jest zgodne z przepisami zawartymi w ustawie o podatku VAT. W tym dokumencie prawo wyraźnie stanowi, że dokonanie płatności za towary lub usługi to warunek wydania paragonu klientowi przez operatora kasy fiskalnej. Proces sprzedaży podlega więc określonej kolejności - wydanie towaru lub wyświadczenie usługi, zapłata, potwierdzenie transakcji - paragon fiskalny.

Ostatnio na blogu
Czym się różni czytnik kodów od kolektora danych?

Czytnik kodów i kolektor danych to urządzenia powszechnie wykorzystywane w handlu do odczytywania kodów kresowych znajdujących się na produktach. Choć bywają ze sobą mylone, to warto wiedzieć, że oba urządzenia nie są ze sobą tożsame. Czym się od siebie różnią? O tym w artykule!

Zawieszenie działalności: co z przeglądem kasy fskalnej?

Przedsiębiorcy przysługuje prawo do zawieszenia działalność gospodarczej - w dowolnym momencie i bez względu na przyczynę. Z możliwości tej chętnie korzystają właściciele firm borykający się z trudnościami finansowymi czy też prowadzący działalność sezonową. Czy podlegają oni zwolnieniu z ustawowego przeglądu kasy fiskalnej? Jakie są ich obowiązki w tym zakresie po wznowieniu działalności? Jak często powinni dokonywać przeglądu kasy? Ile przyjdzie im zapłacić za serwis? Wyjaśniamy!

Podatek VAT w gastronomii: czy to się opłaca?

Rozpoczynając działalność gastronomiczną, tak jak w przypadku każdego innego biznesu, musisz wybrać formę opodatkowania, czyli zdecydować, jak będziesz się rozliczać z podatku dochodowego. Kolejna decyzja dotyczy podatku VAT. Możesz skorzystać ze zwolnienia podmiotowego albo zarejestrować się na potrzeby VAT. Które rozwiązanie jest lepsze? Czy VAT w gastronomii się opłaca?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl